aparat usg

Badanie USG – co trzeba wiedzieć?

Nikt nie lubi chorować i dlatego staramy się spędzać aktywnie czas i przykładamy coraz większą uwagę do tego, co jemy. Stosujemy suplementację w celu dostarczenia do organizmu wszystkich przydatnych mu witamin i minerałów. Jednak nawet prowadząc wzorowy, zdrowy tryb życia i tak zdarzają się problemy zdrowotne.

Jest to czymś normalnym. Spędzanie czasu w kolejkach do lekarzy nie jest niczym przyjemnym i większość z nas unika tego, jak tylko może. Niestety mamy tylko częściowy wpływ na nasze zdrowie, bo przed niektórymi czynnikami wywołującymi problemy z naszym organizmem nie da uchronić. Gdy mamy problemy z brzuchem, a nie wiemy co tam się dokładnie dzieje to jednym z badań, które powinniśmy, zrobić jest USG. Zazwyczaj dostaniemy na nie skierowanie od naszego lekarza prowadzącego, który jest dobrze zaznajomiony z naszym przypadkiem. Usługę USG wykonuje przeszkolona w tym celu osoba, zwykle lekarz, który na bieżąco podczas badania może nas informować o tym, co widzi. Aparat USG nie jest niczym strasznym i nie ma czego się bać.

Podczas badania jedyne co może nam sprawić leciutki dyskomfort to specyfik, którym będziemy mieli nałożony na brzuchu, żeby urządzenie lepiej przewodziło i badanie było dokładniejsze. Samo badanie jest wykonane za pomocą urządzenia przypominającego pistolet, który jest przesuwany po naszym ciele. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jaki jest stan naszych organów wewnętrznych takich jak: nerki, wątroba, trzustka itd. Dzień przed wizytą należy stosować lekkostrawną dietę, a natomiast sześć godzin przed badaniem należy nie przyjmować żadnych pokarmów, wykluczyć wszystkie płyny poza wodą niegazowaną bez dodatków takich jak cukier. Nie wolno również rzuć gumy ani palić tytoniu.

Wskazane jest na dwie godziny przed wizytą u lekarza, aby wypić od jednej do czterech szklanek wody – tak, aby wypełnić na poziomie średnim pęcherz. Każdy jest inny, więc będzie potrzebował odmiennej dozy płynu. Wpłynie to w pozytywny sposób na badanie, a szczególnie na informację dotyczące stanu naszego pęcherza. Miejmy też na uwadze to, że możemy być podczas badania USG poproszeni o jego opróżnienie. Sprzęt, który jest w użyciu, bywa różny. Jednym z nowoczesnych aparatów USG, na którym możemy mieć przeprowadzone badanie jest Acuson.

Taki sprzęt sprawi, że wszystko przebiegnie sprawnie i szybko, a badanie będzie bardzo dokładne. Zwykle interpretacją wyników zajmuj się osoba wykonująca zabieg USG, a z nimi możemy udać się do naszego lekarza prowadzącego po dalsze instrukcje związane z naszym zdrowieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *