księgowa kraków

Dobra księgowa pomoże

To, że bez prowadzenia księgowości żadna firma obejść się nie może, wie każdy. Jednak czy każda firma potrzebuje kompleksowej obsługi biura rachunkowego i pani księgowej? Czy właściciele małych biznesów mogą samodzielnie prowadzić księgowość? Sprawdźmy.

Na początek dobra wiadomość. O ile firma nie przekracza ustalonego progu rocznych obrotów, to zwolniona jest od konieczności prowadzenia pełnej księgowości. Jeśli obroty w ciągu roku nie są większe niż 1,9 miliona euro, mogą swoja księgowość prowadzić w oparciu o książkę przychodów i rozchodów. Kolejne ułatwienia czekają, gdy firma nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę o pracę. W tym wypadku odchodzi tez konieczność opłacania składek zusowskich, co jeszcze bardziej ogranicza prowadzoną dokumentację. A jeśli firma zwolniona jest z płacenia podatku VAT, wówczas nie ma konieczności prowadzenia ewidencji dokonywanych zakupów.

Osoba chcąca rozpocząć własnoręczne prowadzenie księgowości nie pozostaje sama. W Internecie znaleźć można ogromną ilość poradników z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Przy poświęceniu odrobiny czasu dotrzeć można do oprogramowania, jakże pomocnego do prowadzenia księgowości. Wśród nich znajdują się zarówno programy w wersji płatnej jak i możliwe do ściągnięcia za darmo. Jednak lepszym pomysłem wydaje się sięgnięcie do tych w wersji płatnej, bowiem w pakiecie oferują usługi uaktualniania, pomocy technicznej. Jakiej by wersji programu nie wybrać oferują one pomoc w wypełnianiu księgi przychodów i rozchodów, wystawianiu faktur, prowadzeniu ewidencji potrzebnej przy płaceniu podatku VAT.

Mimo, że do samodzielnej księgowości w małej firmie nie jest wymagane posiadanie żadnych certyfikatów, przedsiębiorca nie może zapominać o podstawowych rzeczach. Jedną z nich są konkretne terminy rozliczeń, druga – konieczność posiadania wydruków dokumentacji przez pięć lat.

Jak widać, samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie nie jest takie trudne. A zrezygnowanie z usług firmy rachunkowych może przynieść niemało oszczędności. Gdybyśmy jednak zdecydowali się skorzystać z usług księgowej najprościej będzie znaleźć ją w sieci, szukając w Google przykładowo „księgowa Kraków”. Wyskoczy nam na przykład ta księgowa – www.talented.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *