Jak przygotować się na trekking w Alpach?

Wyprawa na trekking w Alpach to jedna z ciekawszych form aktywnego spędzenia swojego urlopu. Tym bardziej dla osób, które uwielbiają wręcz góry. W przypadku wypraw trekkingowych w Alpy, będziemy mieć gór pod dostatkiem. Tak samo jak i wspaniałych widoków, krajobrazów oraz potu i krwi zostawionych na szlaku. Nie da się ukryć, iż szlaki alpejskie będą zdecydowanie bardziej wymagające niż nasze, krajowe szlaki beskidzkie czy też tatrzańskie. Tutaj trzeba być o wiele lepiej przygotowanym. Zarówno pod względem umiejętności jak i wyposażenia. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, aby ewentualny wyjazd na trekking w Alpy był dla nas naprawdę wspaniałym przeżyciem.


Niezbędne wyposażenie na trekking w Alpach.


Oczywiście jeśli zdecydujemy się na wyprawę z biurem podróży, dostaniemy spis niezbędnego sprzętu, jaki powinniśmy posiadać. Nie zmienia to jednak faktu, iż warto wiedzieć, które elementy będą najbardziej niezbędne. Jest to bardzo istotne, bowiem podczas wielogodzinnego marszu alpejskimi szlakami, każdy kilogram będzie odgrywać istotną rolę. Wystarczy 1 kilogram za dużo w plecaku i już może to zaważyć na końcowym sukcesie. Wobec tego też, warto tutaj zrobić sobie spis najbardziej niezbędnych elementów wyposażenia na trekking w Alpach. Tak więc, trzeba tutaj wymienić następujące elementy:

  • Solidny, wodoodporny plecak o pojemności 30-40 litrów
  • Odpowiednia odzież alpejska – lekka ale ciepła, gwarantująca wysoki poziom komfortu termicznego.
  • Solidne, wodoodporne buty wysokogórskie oraz dopasowane do nich raki – obuwie pod żadnym pozorem nie może być nowe. Lepsze jest rozchodzone i sprawdzone, bowiem na pewno nie będzie powodować żadnych otarć naskórka.
  • Bielizna termiczna – komplet podstawowy oraz komplet na zmianę
  • Składane kijki trekkingowe
  • Czekan, dolna uprząż i odpowiednie karabinki – te elementy można będzie zawsze wypożyczyć na miejscu
  • Okulary z filtrem UV, dobry krem UV, czapka z daszkiem
  • Apteczka pierwszej pomocy wraz z wszystkimi lekami, które musimy zażywać.
  • Pojemnik na wodę, latarką, składany nóż


Są to elementy absolutnie niezbędne, bez których nie ma sensu wybierać się w ogóle na trekking w Alpach. Na szlaku nie będzie już tak łatwo wobec czego dobre przygotowanie będzie tutaj kluczem do sukcesu.


Przygotowanie do wyjazdu na trekking w Alpy.


Poza zapewnieniem sobie niezbędnego ekwipunku, warto się jeszcze odpowiednio przygotować do wyjazdu na trekking alpejskimi trasami. Tutaj niezbędne będzie zadbanie przede wszystkim o dobrą kondycję i wydolność naszego organizmu. Przydatnym może się okazać zamiana samochodu na rower, oraz częstsze, bardziej regularne wizyty na siłowni. Skutecznym rozwiązaniem będzie także bieganie oraz wizyty na pływalni. Z całą pewnością przy odpowiednim przygotowaniu naszego ciała, trudy alpejskich tras, okażą się jak najbardziej do pokonania. Jednakże, nigdy nie możemy lekceważyć gór. Tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek żarty. W górach, trzeba zawsze zachować powagę i liczyć się z wszystkimi zagrożeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *