Jak zadbać o środowisko?

Większość konwencjonalnych sposobów dbania o środowisko naturalne jest doskonale znana nawet dzieciom w szkole. Od podstawówki organizowane są Dni Ziemi, które mają za zadanie uwrażliwić najmłodszych obywateli na potrzeby wyeksploatowanego przez człowieka środowiska. Dzieci sprzątają tereny przy szkole i uczą się, jak w prosty sposób zmienić codzienne nawyki na mniej destrukcyjne dla planety. Ale także, a właściwie zwłaszcza dorośli mogą wiele zrobić w tej sprawie.

Pierwszym sposobem, który przychodzi do głowy, jest oszczędzanie energii. W życiu domowym najłatwiej osiągnąć taką oszczędność pilnując, by światło nie paliło się niepotrzebnie w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Można także lekko przyciemnić ekrany w urządzeniach, a te chwilowo nieużywane wyłączać z prądu. Warto także przemyśleć skrócenie czasu spędzanego przed ekranami, o ile oczywiście nie pracujemy w ten sposób, zarabiając na życie. Taka zmiana z pewnością korzystnie wpłynie na zdrowie oraz na domowy budżet, ponieważ obniżą się rachunki.

5857102223_a1d6d6a4ff_bNa wysokość opłat wpłynie też oszczędność wody – zakręcanie jej, gdy myje się zęby lub nakłada żel pod prysznic nie powinno być trudne i uciążliwe, a o wiele zmniejsza jej zużycie. Zaoszczędzić można też na mniej popularnym recyklingu. Skup tonerów do drukarek oferuje pieniądze za puste, zużyte tonery, a następnie są one używane do ponownego napełniania ich tuszem. Pozwala to pozbyć się ich, a zarazem odzyskać trochę pieniędzy. Oczywiście, recyklingowi podlega wiele różnych materiałów – puszki, plastikowe butelki, szkło… warto wyrobić sobie nawyk wrzucania ich do odpowiednich kontenerów. Ilość śmieci produkowana przez ludzi jest przerażająca, a powtórne wykorzystywanie surowców pozwala znacznie ją zniwelować.

drukarka2

Często dbanie o środowisko to także ulga dla portfela – tonery do drukarek nie są tanie, więc warto odzyskać ze skupu część wydanej na nie kwoty, żeby kupić nowe. Podobnie prąd i woda nie są za darmo, przeciwnie, ich ceny stale, systematycznie się podnoszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *