Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich zastosowanie.

Wśród wielu różnych technologii klejenia ze sobą różno materiałowych elementów, jednym z ciekawszych sposobów, gwarantujących nam dobre warunki realizacji i odpowiednio wysoki poziom trwałości spoiny klejowej, jest klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Tego typu technologia klejenia gwarantuje nam osiągnięcie bardzo dobrym parametrów spoiny a jednocześnie zapewnia stosunkowo dogodne warunki produkcyjne, przez co też, można tę technologię wykorzystywać w przemysłowych procesach produkcyjnych, gdzie szybkość i precyzja operacji klejenia będzie odgrywać niesamowicie istotną rolę.

Przebieg procesu klejenia z zastosowaniem klejów utwardzanych UV.

Sam proces klejenia w tym przypadku jest zbliżony do wielu innych procesów klejenia, aczkolwiek nie w całym swoim przebiegu. Bardzo ważne, tak samo jak w przypadku innych technologii klejenia jest tutaj to, aby zagwarantować perfekcyjne oczyszczenie klejonych powierzchni, ich osuszenie oraz odtłuszczenie, bowiem jakiekolwiek zabrudzenia będą negatywnie przekładać się na trwałość spoiny, a w niektórych przypadkach, w ogóle uniemożliwią jej wykonanie. Warunkiem koniecznym do prawidłowego wykonania spoiny klejem utwardzanym UV jest także dobrej jakości, w pełni sprawny promiennik UV, który zagwarantuje nam możliwość równomiernego utwardzania spoiny. W przypadku jakichkolwiek problemów z równomiernym utwardzaniem będzie tutaj dochodzić do niepotrzebnych naprężeń w trakcie utwardzania, co od razu będzie skutkować niepotrzebnymi naprężeniami spoiny, a w efekcie znacznie ją osłabi, co niestety nie jest dobrze widziane. Jednym słowem, pewne warunki trzeba będzie spełnić jeśli mamy zamiar osiągnąć dobry poziom jakości wykonywanych spoin przy zastosowaniu klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Zalety technologii klejenia z utwardzaniem UV.

Warto sobie także powiedzieć kilka słów na temat samych korzystnych aspektów stosowania tej technologii, bowiem są one dość wyraźne i warto o niech wiedzieć. Przede wszystkim poprzez odpowiednie urządzenia UV do utwardzania klejów możemy przygotować na linii produkcyjnej większą ilość klejonych elementów, a następnie wszystkie jednocześnie utwardzać w promienniku UV. Kleje tego typu charakteryzują się bardzo szybkim czasem utwardzania, wynoszącym kilkanaście zaledwie sekund. Do tego warto zwrócić uwagę także na kwestię długiego czasu żywotności kleju. W tym przypadku, od momentu naniesienia kleju do czasu jego utwardzania może upłynąć nawet godzina, podczas której możemy dość dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami bez utraty właściwości kleju. Ostatecznie zaś, koszt wykonania jednej spoiny jest niski w stosunku do innych technologii, a co za tym idzie, w produkcji przemysłowej sprawdza się to rozwiązanie wyjątkowo dobrze, gdyż tam chodzi przede wszystkim o ograniczenie kosztów produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *