Łożyska kulkowe skośne i ich rodzaje.

Łożyska kulkowe skośne, to jeden z bardziej popularnych rodzajów łożysk stosowanych w motoryzacji i mechanice. Są one wykorzystywane w wielu pojazdach mechanicznych, jak również w różnorodnych maszynach i urządzeniach przemysłowych. Są one przeznaczone do przenoszenie obciążeń złożonych, promieniowych i osiowych. Warto jednak przyjrzeć się bliżej ich konstrukcji, cechom charakterystycznym oraz ogólnemu zastosowaniu. Tym bardziej, iż możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu łożysk o zróżnicowanych parametrach i konstrukcji.

Łożyska kulkowe skośne i ich rodzaje.

Jak już wspomnieliśmy łożyska kulkowe skośne możemy podzielić na trzy podstawowe grupy konstrukcyjne. Różnią się one od siebie parametrami technicznymi a tym samym, także i zastosowaniem.

Wyróżniamy następujące łożyska kulkowe skośne:

  • Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe jednokierunkowe – wyglądają jak klasyczne łożyska kulkowe. Odróżniają się jednak odpowiednio wyprofilowaną bieżnią, pozwalająca na przenoszenie obciążeń osiowych w jednym kierunku. Bieżnia może być wyprofilowana pod różnym kątem, co pozwala na przenoszenie obciążeń złożonych. Istnieje możliwość tworzenia precyzyjnych, sztywnych układów, zdolnych do przenoszenia dowolnych kombinacji obciążeń. Realizuje się to poprzez parowanie łożysk
  • Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe – bardzo często nazywane łożyskami czteropunktowymi, gdyż konstrukcja przewiduje czteropunktowy styk kulki prowadzonej w koszyku. Mogą one przenosić łożyska osiowe w obydwu kierunkach a w mniejszym stopniu, także obciążenia złożone. Nie powinny być stosowane przy obciążeniach ściśle promieniowych. Posiadają dzielony pierścień wewnętrzny co ułatwia znacznie montaż. Pozwala także na zwiększenie liczby kulek, co poprawia nośność łożyska.
  • Łożyska kulkowe skośne dwurzędowe – charakteryzują się konstrukcją i funkcjonalnością zbliżoną do dwóch łożysk jednorzędowych w układzie „O”. Posiadają dość gładkie bieżnie na pierścieniach oraz specjalny kanalik do wkładania kulek. Są to łożyska nierozłączne. Rozmiar i dostosowanie kulek do bieżni łożyska, zapewniają wysoki poziom obciążalności. Mogą przenosić obciążenia osiowe i promieniowe w obydwu kierunkach. Radzą sobie nawet przy bardzo wysokich prędkościach obrotowych. Wytwarza się je w dość szerokim spektrum typów. Można powiedzieć, iż stanowią najbardziej popularny rodzaj łożysk tocznych.

Zastosowanie łożysk kulkowych skośnych.

Z racji tego, iż łożyska kulkowe skośne zostały stworzone z myślą o przenoszeniu obciążeń złożonych, nadają się do bardzo szerokiego spektrum zastosowania. Najczęstsze obszary ich zastosować to:

  • Łożyskowanie wrzecion obrabiarek – często stosowane są w układanych zdwojonych lub wielokrotnych.
  • Wszelkiego rodzaju przekładnie
  • Pompy, sprężarki, wentylatory i dmuchawy
  • Maszyny elektryczne
  • Sprzęt rolniczy
  • Maszyny i urządzenia przemysłowe

Generalnie są one stosowane wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność przenoszenia złożonych obciążeń przy dość dużych prędkościach obrotowych. Obecnie niemal każda hurtownia łożysk skośnych będzie posiadać w swojej ofercie bardzo szeroki asortyment tego typu łożysk. Są one bowiem jednymi z najpopularniejszych łożysk stosowanych w wielu gałęziach przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *