meble Prl

Meble z PRL znów w modzie? O co chodzi?

Zdecydowałeś się na zmianę w swoim mieszkaniu. Jednym z niezwykle ważnych elementów wystroju jest wybór odpowiednich mebli. Sięgasz więc po katalogi sklepów meblowych oraz szukasz inspiracji w internecie. Ze zdumieniem odkrywasz, że spora część mebli wygląda jak wyjęta rodem z czasów PRLu. O co chodzi? Czy meble z tego okresu ponownie są modne?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Meble, które swoją stylistyką przypominają te, jakie można było znaleźć w peerelowskich mieszkaniach ponownie są modne i cieszą się dużą popularnością. Składa się na to kilka czynników. Poznajmy je.

Polacy cenią to co sprawdzone

Wszyscy doskonale wiemy, że Polacy to tradycjonaliści, którzy nieco nieufnie podchodzą do nowoczesnych i niesprawdzonych jeszcze rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku mebli, które wybieramy do swoich mieszkań. Choć marzy nam się całkowita metamorfoza wnętrz nie zdecydujemy się raczej na kanapę o futurystycznych kształtach, w obawie, że okaże się całkowicie niepraktyczna.

Dlatego też właśnie meble, które doskonale znamy ze swojego dzieciństwa są tak chętnie przez nas wybierane. Pamiętamy bowiem, że były wygodne, solidne i trwałe. Służyły naszym rodzinom nierzadko nawet przez kilkanaście lat. Decydując się na meble w podobnej stylistyce liczymy na to samo.

Meble praktyczne i funkcjonalne

Kolejną przyczyną popularności mebli, które przypominają te z czasów PRLu jest fakt, że ówczesne rozwiązania były bardzo praktyczne i funkcjonalne. Co prawda patrząc na nie możemy stwierdzić, że w ich przypadku trudno było mówić o finezji czy ciekawym designie, niemniej jednak kanapy z tamtego czasu dawały wygodę całej rodzinie a pojemne meblościanki pozwalały zmieścić wszystkie nasze rzeczy w niewielkim nawet mieszkaniu. Po czasie zachwytu minimalizmem tęsknimy na powrót za meblami, które po prostu będą funkcjonalne i praktyczne. W swoich mieszkaniach chcemy bowiem czuć się przede wszystkim dobrze.

PRL w nowoczesnej odsłonie

Warto jednak dodać, że choć wielu projektantów mebli odwołuje się do tradycji PRL i wykorzystuje ją jako inspirację przy tworzeniu nowych wzorów mebli, te które możemy obecnie znaleźć w polskich sklepach nie są tak naprawdę siermiężne i toporne. Wprost przeciwnie. Doskonale łączą w sobie praktyczne i funkcjonalne cechy z nowoczesnym designem. Można więc śmiało stwierdzić, że meble te to PRL w nowoczesnej odsłonie. Doskonałym przykładem, który to potwierdza są chociażby nowoczesne meble od Adriana Furniture, które są połączeniem tradycji z innowacją. Dzięki temu są wygodne a jednocześnie bardzo eleganckie.

Podsumowując, to, że meble przypominające te, które znamy z okresu PRLu są znów w modzie nie oznacza, że w naszym mieszkaniu ponownie zagościć ma wielka meblościanka na całą ścianę z przeszklonym barkiem i poustawianą w nim porcelaną. Nawiązanie do tamtej stylistyki jest po prostu hołdem w stronę sprawdzonych i praktycznych rozwiązań. Wykorzystując to z powodzeniem możemy stworzyć nowocześnie wyglądające mieszkanie, które zapewni nam komfort i wygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *