Nieżyt nosa

Nieżyt nosa, czyli po prostu katar, to jedna z najpopularniejszych przypadłości. Zwykle pojawia się jako objaw towarzyszący infekcji bakteryjnej lub wirusowej bądź alergii, czasem jednak może występować samodzielnie. Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Rodzaje nieżytu nosa

By móc szybko zwalczyć nieżyt nosa, trzeba wpierw rozpoznać jego rodzaj, który zależny jest od czynników, jakie problem wywołały. Najprostszy podział to nieżyty zapalne i niezapalne. Pośród nieżytów zapalnych wyróżnia się wspomniane przypadki nieżytu wywołanego przez infekcje i alergie. Nieżyty niezapalne zaś występują zdecydowanie rzadziej i zwykle są wynikiem stosowania niektórych leków bądź zmian hormonalnych (pojawiają się na przykład u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza u kobiet). Można również wyróżnić nieżyt ostry, który występuje zwykle kilka razy do roku, oraz przewlekły, który może trwać nawet przez cały okres jesienno-zimowy. Znanym rodzajem nieżytu jest też nieżyt bakteryjny, który zwykle towarzyszy zapaleniu zatok.

Jak leczyć nieżyt nosa?

Objawy nieżytu nosa to nie tylko śluzowata wydzielina z nosa, ale też uczucie zatkania, zaburzone powonienie czy nieprzyjemne uczucie rozpierania twarzy. W celu pozbycia się tych objawów warto sięgnąć po preparaty donosowe, które rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu zostaje szybciej wydalona oraz hamują jej wydzielanie, a także udrożniają przewody nosowe, przywracając komfort oddychania. Preparaty Rinozine dodatkowo nawilżają śluzówkę nosa, która podczas nieżytu jest narażona na wysuszanie i podrażnienia, co potęguje odczuwany dyskomfort.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Stosowanie preparatów donosowych to skuteczny doraźny sposób na zniwelowanie skutków nieżytu nosa, jednak jeśli mimo ich używania objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to konieczne także jeśli katar jest objawem towarzyszącym infekcji wirusowej lub bakteryjnej w nasilonej postaci, gdyż wymagana może być antybiotykoterapia. Jest ona też niezbędna w przypadku zapalenia zatok.

źródło: http://www.rinozine.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *