książki

Nowe książki na półkach

Wiele mówi się w ostatnich latach o spadku czytelnictwa. To poważny problem społeczny, którego następstwa bardzo trudno w tym momencie przewidzieć. Pozornie nie ma się czym martwić, ponieważ dzieci mają inne źródła wiedzy, wśród których dominuje oczywiście internet. Na nieczytaniu można jednak bardzo ucierpieć.

Jego brak w dzieciństwie i młodości przekłada się bowiem na niedostateczne rozwinięcie wyobraźni. Z dziecka, które nie miało okazji budować jej w pierwszych latach życia nie wyrośnie zapewne kreatywny dorosły. A właśnie ta cecha przekłada się na szanse w znalezieniu pracy, ale również zadowolenie z życia prywatnego. Czy jednak po wydruki książek sięgają wyłącznie starsi obywatele? Niekoniecznie, o czym świadczy wciąż chętnie przyjmowana na rynku literatura młodzieżowa. A zatem dzieci i nastolatki wciąż wykazują pewne zainteresowanie książkami, które pojawiają się mniej lub bardziej sporadycznie na półkach w ich pokojach.

Reklama: Chcesz wydrukować książkę? Sprawdź drukarnię Skleniarz (print in Poland)!

Oczywiście literatura dla najmłodszych i młodych członków społeczeństw zmienia się. Nie każdemu się to podoba, ale to zupełnie naturalne zjawisko. Świat wciąż idzie na przód, a literatura jest tej zmiany ważnym elementem. Powinna przemawiać do młodego czytelnika, który musi chociaż w pewnym stopniu utożsamiać się z opisywanymi na łamach książki wydarzeniami i problemami. Wielu bulwersuje, że książki można obecnie czytać także w wersji online. To również znak czasów, kiedy tradycyjne introligatorstwo powoli ustępuje nowoczesnym rozwiązaniom.

Ważne aby ludzie w różnym wieku wciąż chcieli czytać i wykorzystywać mózg nieco bardziej niż podczas surfowania po sieci. Czytanie to natomiast czynność wzbogacająca wiedzę o świecie, ułatwiająca jego zrozumienie, jak również stymulująca liczne procesy poznawcze. Rodzice powinni zachęcać do tego swoje pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *