książki

Nowe książki na półkach

Wiele mówi się w ostatnich latach o spadku czytelnictwa. To poważny problem społeczny, którego następstwa bardzo trudno w tym momencie przewidzieć. Pozornie nie ma się czym martwić, ponieważ dzieci mają inne źródła wiedzy, wśród których dominuje oczywiście internet. Na nieczytaniu można jednak bardzo ucierpieć.

Jego brak w dzieciństwie i młodości przekłada się bowiem na niedostateczne rozwinięcie wyobraźni. Z dziecka, które nie miało okazji budować jej w pierwszych latach życia nie wyrośnie zapewne kreatywny dorosły. A właśnie ta cecha przekłada się na szanse w znalezieniu pracy, ale również zadowolenie z życia prywatnego. Czy jednak po wydruki książek sięgają wyłącznie starsi obywatele? Niekoniecznie, o czym świadczy wciąż chętnie przyjmowana na rynku literatura młodzieżowa. A zatem dzieci i nastolatki wciąż wykazują pewne zainteresowanie książkami, które pojawiają się mniej lub bardziej sporadycznie na półkach w ich pokojach.

Reklama: Chcesz wydrukować książkę? Sprawdź drukarnię Skleniarz (print in Poland)!

Oczywiście literatura dla najmłodszych i młodych członków społeczeństw zmienia się. Nie każdemu się to podoba, ale to zupełnie naturalne zjawisko. Świat wciąż idzie na przód, a literatura jest tej zmiany ważnym elementem. Powinna przemawiać do młodego czytelnika, który musi chociaż w pewnym stopniu utożsamiać się z opisywanymi na łamach książki wydarzeniami i problemami. Wielu bulwersuje, że książki można obecnie czytać także w wersji online. To również znak czasów, kiedy tradycyjne introligatorstwo powoli ustępuje nowoczesnym rozwiązaniom.

Ważne aby ludzie w różnym wieku wciąż chcieli czytać i wykorzystywać mózg nieco bardziej niż podczas surfowania po sieci. Czytanie to natomiast czynność wzbogacająca wiedzę o świecie, ułatwiająca jego zrozumienie, jak również stymulująca liczne procesy poznawcze. Rodzice powinni zachęcać do tego swoje pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *