Nowoczesne materiały geosyntetyczne.

W czasie ostatnich lat, w przemyśle budownictwa drogowego, coraz częściej pojawiały się nowoczesne materiały geosyntetyczne, a na chwilę obecną stają się one wręcz nieodzowne w trakcie realizacji wszelkiego rodzaju budowy dróg czy tez linii kolejowych. Do wyboru mamy wiele rodzajów materiałów geosyntetycznych a także ich połączenie czyli geokompozyty. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi, odmiennymi właściwościami, skutkiem czego, każdy też będzie mieć nieco inne zastosowanie. Niemniej jednak, wszystkie z nich mają jedną wspólną cechę a jest nią fakt, iż stanowią najnowocześniejsze i najlepsze rozwiązanie, zapewniające podniesienie poziomu trwałości nowo budowanych dróg, czy też innych konstrukcji technicznych.

Geowłóknina j jej zastosowanie.

Jednym z bardziej popularnych i zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych materiałów geosyntetycznych jest geowłóknina. Jest to płaski geosyntetyk, wykonany z poliestrowych lub polipropylenowych włókien połączonych ze sobą poprzez igłowanie (połączenie mechaniczne), lub poprzez zgrzewanie (połączenie termiczne), o bardzo dobrych właściwościach technologicznych. Na podkreślenie zasługuje tutaj przede wszystkim fakt, iż geowłókniny TS charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, skutkiem czego wykorzystywane są przede wszystkim do izolowania konstrukcji betonowych usadowionych w gruncie, czy też warstw drenażowych. Zastosowanie geowłókniny zapewnia odcięcie od danej partii gruntu napływających wód gruntowych, a co za tym idzie, na przykład nieutwardzone drogi będą o wiele bardziej komfortowe w eksploatacji nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Są one także wykorzystywane w budownictwie drogowym i kolejowym, a także hydrotechnicznym, jako warstwa izolująca i wzmacniająca strome nabrzeża rzek, jezior, czy też sztucznych zbiorników wodnych. Generalnie rzecz biorąc jest to bardzo dobry materiał izolacyjno wzmacniający, którego zastosowanie w branży budowlanej staje się obecnie wręcz podstawą.

Nieco więcej o materiałach geosyntetycznych.

Warto tutaj także przyjrzeć się nieco bliżej pozostałym materiałom geosyntetycznym, bowiem ich zastosowanie we współczesnym przemyśle budownictwa drogowego i kolejowego jest bardzo szerokie. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, do wyboru będziemy mieć bardzo wiele odmian materiałów geosyntetycznych, co w tym przypadku jest bardzo istotne. Trzeba tutaj pamiętać, iż poszczególne geosyntetyki będą różnić się od siebie przede wszystkim pod względem właściwości technologicznych, a co za tym idzie, każdy z nich będzie przeznaczony do wykorzystania w innych przypadkach. Niektóre z nich pełnić będą role tylko i wyłącznie wzmacniającą, stabilizująca czy tez zbrojącą do gruntu, natomiast inne będą pełnić funkcje izolacyjne, jak chociażby wspomniana geowłóknina. Generalnie rzecz biorąc można powiedzieć iż geosyntetyki stanowią rozwiązania bardzo nowoczesne, znacznie podnoszące trwałość nowo budowanych dróg czy tez linii kolejowych oraz wielu innych konstrukcji technicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *