Odpowiedni kocioł centralny to podstawa

Zima za pasem a my wciąż nie umiemy dokonać wyboru kotła, który ma zastąpić nasz stary, wysłużony i nieefektywny już piec centralny? Warto się pośpieszyć, bowiem nigdy nic nie wiadomo, a zima może nastać każdego dnia. Skorzystajmy więc z ostatnich dni ciepłych na montaż nowego kotła. Trzeba jednakże odpowiedni kocioł wybrać, a to już nie jest takie proste, bowiem nie dość że musimy znaleźć taki, który zapewni nam odpowiedni poziom produkcji energii przy stosunkowo niedużym zużyciu materiałów opałowych, to jeszcze, trzeba będzie znaleźć go w odpowiednich gabarytach dopasowanych do naszej kotłowni.

Dostosowanie się do rozmiarów kotłowni.

Jest to podstawowa zasada, której należy przestrzegać wybierając kocioł. Chodzi tutaj o to, iż kotłowni już nie będziemy przecież na szybko przebudowywać, a co za tym idzie kocioł trzeba dobrać tak, aby zmieścił się do pomieszczenia którym dysponujemy, i umożliwiał nam jednocześnie swobodną obsługę. Warto także mieć odpowiedni dostęp do komina oraz wszystkich najważniejszych zaworów instalacji grzewczej, aby w razie konieczności bez trudów regulować pracę całej instalacji. Na przykład aby w czasie sezonu letniego poprzez czasowe przepalanie kotła uzyskiwać ciepłą wodę użytkową, trzeba zamknąć dostęp do reszty instalacji a zostawić jedynie przepływ wody z bojlera. Jest to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, tym bardziej, iż w kotle wystarczy wtedy troszkę drzewa spalić, a woda w szybkim tempie będzie nagrzana do odpowiedniej temperatury.

Poprawny dobór mocy kotła

Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na to, czy zastosowany przez nas kocioł będzie spełniał wymagania budynku w kwestii ilości produkowanego ciepła. Musimy tutaj wziąć pod uwagę świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które będzie określało tego rodzaju parametry, a następnie dobrać w stosunku do tych parametrów kocioł, który będzie w stanie ogrzać nasz dom, pozostawiając jednocześnie pewien zapas mocy na ewentualne spadki temperatury na bardzo niski poziom.

Ekologia

Ekologia ogrzewania, to ostatnio temat numer jeden, wobec czego wielu producentów już wdraża do produkcji nowoczesne, w pełni ekologiczne rozwiązania, polegające na efektywnym spalaniu, przy jak najmniejszym wydzielaniu zanieczyszczeń i jak najlepszym odzyskiwaniu ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom, na przykład kotły produkcji Kielar Eco okazują się być najefektywniejsze pod wieloma względami. Spalanie jest utrzymane na niskim poziomie, co nie tylko minimalizuje zanieczyszczenia, ale jednocześnie ogranicza koszty ogrzewania, co także jest przecież tutaj bardzo istotne.

Podsumowanie.

Poszukując dobrego kotła, warto zwracać uwagę na to jak wielkie będziemy ponosić koszty, oraz czy zmieści nam się do kotłowni. Warto także zwrócić uwagę na kotły węglowe Kielar Eco i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne, bowiem są to najlepsze wzorce, dzięki którym ogrzewanie jest i ekonomiczne i ekologiczne. Jednym słowem trzeba tutaj dobrać kocioł, który zapewni niskie koszty i zanieczyszczenia, a jednocześnie wysoki poziom produkcji energii cieplnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *