Oleje przemysłowe- aby fabryka działała jak dobrze naoliwiona maszyna

Oleje przemysłowe mają szerokie zastosowanie. Dzięki nim maszyny zachowują swoją żywotność, zapobiegają ścieraniu i zużyciu materiałów. Nieprzypadkowe jest przysłowie „mieć dużo oleju w głowie”, które odnosi się do głowy jako swego rodzaju mechanizmu, który działa dobrze tylko, kiedy jest dobrze naoliwiony.


Oleje dla przemysłu to oleje hydrauliczne, oleje przekładniowe, transformatorowe, do sprężarek i kompresorów, oleje hartownicze, turbinowe, oleje będące nośnikami ciepła, a także silnikowe.

Oleje hydrauliczne są środkiem lepkim dlatego używa je się w miejscach i urządzeniach, które nie wymagają dużej czystości. Oleje hydrauliczne mają przede wszystkim szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, stosuje się je do olejowych amortyzatorów czy układów hamulcowych. Mają swoje zastosowanie do maszyn rolniczych, tj. ciągniki czy kombajny. Szczególną cechą olejów hydraulicznych jest także zapobieganie korozjom elementów mechanicznych. Oleje hartownicze stosuje się do obróbki cieplnej elementów z żelaza i stali. To dzięki hartowaniu produkty ze stali nie ulegają odkształceniom. Oleje przekładniowe, to oleje dla przemysłu, które stosuje się m.in. do manualnych skrzyń biegów, czy urządzeń wspomagających działanie układu kierowniczego. Olej transformatorowy stosowany jest do chłodzenia urządzeń elektrycznych. Dzięki niemu transformatory prądotwórcze mogą działać bez zarzutu. Oleje jako nośniki ciepła stosuje się także w przemyśle tekstylnym, szklarskim, do preparacji w przemyśle ceramicznym, do cięcia małych kawałków żelaznych, do produkcji chemikaliów i gumy.

Bez oleju trudno wyobrazić sobie działanie większości maszyn i urządzeń przemysłowych. Zapobieganie korozjom, tarciu i zużyciu materiałów sprawia, że mają tak szerokie zastosowanie. Efektywne działanie hut i kopalń nie byłoby możliwe bez olejów przemysłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *