Osuszacz powietrza w układzie pneumatycznym.

Układ pneumatyczny w pojazdach samochodowych stanowi bardzo ważny element, zapewniający w wielu przypadkach nie tylko prawidłowy poziom funkcjonalności pojazdów, ale także w wielu kwestiach przesądzający o bezpieczeństwie poruszania się po drogach. Jakby nie patrzeć pojazdy ciężarowe będą posiadać system hamulcowy oparty o pneumatyczne zaciski hamulcowe, gdzie trzeba dostarczyć sprężone powietrze o odpowiednim ciśnieniu. Tutaj jeszcze dochodzi kwestia bezpieczeństwa zacisków i ich prawidłowej pracy, która gwarantowana będzie przez sprawne działanie osuszacza powietrza. Ma on bowiem na celu obniżenie wilgotności powietrza dostarczanego do sprężarki, aby ostatecznie nie wywoływać korozji nadmierną ilością wilgoci przedostającej się do zacisków hamulcowych.

Sprawne działanie układu pneumatyki.

Jak już wspomnieliśmy sprawne działanie układu pneumatyki hamulcowej będzie zależne w dużej mierze od samego osuszacza powietrza i jego poprawnego działania. Musimy także pamiętać, iż sprężarka będzie od tego w dużym zakresie uzależniona, bowiem nadmierna ilość wody gromadząca się w jej wnętrzu będzie przyczyną osłabienia jej działania. Wilgoć przedostająca się do zacisków hamulcowych czy też innych odbiorników sprężonego powietrza, takich jak chociażby siłowniki, będzie przyczyna ich korodowania, co z biegiem czasu znacznie obniży wydajność ich pracy a ostatecznie doprowadzi nawet do poważnych uszkodzeń. Dlatego też, już po pierwszych oznakach trudności z hamowaniem pojazdu będziemy mogli stwierdzić jakieś trudności w działaniu osuszacza, a to powinno natychmiast doprowadzić do wzmożenia naszej czujności w zakresie sprawnego działania osuszacza. W takich przypadkach trzeba będzie jak najszybciej zadbać o to, aby usunąć ewentualne uszkodzenia osuszacza, aby nie dopuścić do poważniejszych uszkodzeń czy też zagrożeń w trakcie eksploatacji pojazdu związanych z wydłużoną drogą hamowania, czy też nieprawidłowym działaniem siłowników podnoszących wywrotkę pojazdu ciężarowego.

Naprawa uszkodzonych osuszaczy powietrza.

Oczywiście w przypadku wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu osuszacza powietrza, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania mające na celu usunięcie przyczyn nieprawidłowego działania, oraz naprawę osuszacza. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż w wielu przypadkach, przy odpowiednio wczesnym wychwyceniu nieprawidłowości, możliwa będzie jeszcze regeneracja osuszaczy w branży automotive, co rzecz jasna będzie o wiele przystępniejszym cenowo rozwiązaniem niż wymiana osuszacza na nowy. Ważne jest jednak to, abyśmy odpowiednio wcześnie wychwycili niezgodności, gdyż w przypadku zbyt długiego okresu eksploatacji pojazdu z uszkodzonym osuszaczem, dojdzie do skorodowania wielu elementów a w tym przede wszystkim samych siłowników i zacisków hamulcowych, co ostatecznie stanowić będzie zagrożenie dla eksploatacji pojazdu. Trzeba więc jak najszybciej usuwać wszelkie w tym zakresie niezgodności i nieprawidłowości w działaniu, aby eksploatacja pojazdu była w stu procentach bezpieczna w każdym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *