Problemy z bezsennością u dzieci.

Bezsenność to bardzo poważna dolegliwość zdrowotna, która dotyczy praktycznie każdego z nas. Przede wszystkim na problemy z higieną snu cierpią osoby starsze, które mają silniejsze wpływy otoczenia, stres związany z pracą zawodową, czy też poważniejsze problemy natury rodzinnej. Jednakże nie wolno nam zapominać, iż najmłodsi także odczuwają różne problemy na swój sposób. Także mogą ich dotykać problemy natury osobistej, rozterki sercowe, niepowodzenia w szkole. Na psychice dziecka może się także odbijać sytuacja rodzinna. Trzeba tutaj więc jasno i wyraźnie powiedzieć, iż bezsenność u dzieci to także całkiem poważny i istotny z medycznego punktu widzenia problem, z którym należy się zmierzyć.

Najczęstsze przyczyny bezsenności u dzieci.

Oczywiście musimy tutaj powiedzieć, iż jeśli chodzi o przyczyny bezsenności to będą one nieco odmienne, aczkolwiek ich podstawowa natura będzie dokładnie taka sam jak w przypadku dorosłych cierpiących na bezsenność. Najczęściej diagnozowanymi przyczynami bezsenności u dzieci są:

  • Problemy emocjonalne wynikające z sytuacji w szkole czy też w rodzinie.
  • Przyczyny chorobowe, szczególnie jeśli chodzi o choroby wywołujące silny ból
  • Nadmiernie obfite posiłki bezpośrednio przed snem
  • Nadużywanie napojów zawierających kofeinę, szczególnie bezpośrednio przed snem
  • Korzystanie z dłuższych drzemek w ciągu dnia.

Z całą pewnością niektóre z tych przyczyn bezsenności można całkiem łatwo wyeliminować. Możemy przecież przypilnować, aby dziecko nie jadło bezpośrednio przed snem, czy też aby unikało napojów z zawartością kofeiny. Można także zadbać o to, aby nie ucinało sobie dłuższej drzemki w ciągu dnia. Takie działania na pewno poprawią higienę snu naszego dziecka. W przypadku jednak problemów typowo życiowych, szkolnych, czy też rodzinnych, będziemy mieć poważniejsze trudności z likwidacją przyczyn bezsenności u dzieci.

Leczenie bezsenności u dzieci.

Oczywiście najważniejszą kwestią będzie tutaj likwidacja stwierdzonej przyczyny bezsenności, choć tak jak już wspomnieliśmy wyżej, nie zawsze będzie to takie proste do osiągnięcia. W przypadku trudności w życiu osobistym, problemów w szkole czy też nieciekawej sytuacji rodzinnej, może się okazać koniecznością pomoc terapeuty. Zawsze jednakże trzeba dążyć do tego, aby wyeliminować przyczyny bezsenności. Oczywiście kwestia kluczową jest zawsze wizyta u lekarza, który zagwarantuje także dobór odpowiedniej metody leczenia. Obecnie bez trudu znajdziemy odpowiednie zioła na bezsenność u dzieci, które wykazują działanie o wiele bardziej łagodne niż leki farmakologiczne. Z całą jednakże pewnością, aby wyeliminować bezsenność u dziecka, przede wszystkim trzeba będzie usunąć jej przyczyny, a następnie myśleć o terapii, aby przywrócić prawidłową higienę snu. W zdecydowanej większości przypadków nie będziemy mieć większych problemów z przywróceniem higieny snu dziecka do prawidłowego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *