Proces badań ewaluacyjnych

Wśród wielu różnorodnych zagadnień, związanych z wykorzystywaniem funduszy unijnych, trzeba szczególną uwagę zwrócić na zagadnienia badań ewaluacyjnych, które w przypadku prowadzenia tego typu działań, będą wręcz obowiązkowe. W pierwszej kolejności ustalimy sobie jednakże czym jest sama ewaluacja. Postaramy się usystematyzować posiadaną na jej temat wiedzę, oraz wyszczególnić narzędzia z jakich trzeba będzie korzystać podczas przeprowadzania tego rodzaju badań. Zapraszamy więc serdecznie do lektury niniejszego tekstu, celem bliższego poznania się z wszystkimi najważniejszymi zagadnieniami związanymi z przeprowadzaniem badań ewaluacyjnych.

Czym jest ewaluacja?

Ewaluacja, jest to proces systematycznego pozyskiwania informacji o danym procesie, czy też obiekcie, celem dokładniejszego poznania wszystkich zasad jakimi się on charakteryzuje. Zebrane informacje po odpowiednio przeprowadzonej analizie, mogą posłużyć nam do jeszcze lepszego zrozumienia skomplikowanych procesów, oraz zapewnić wiedzę, która pozwoli w przyszłości uniknąć pewnych błędów. Jako że badania ewaluacyjne polegają na zbieraniu odpowiednich informacji w trakcie prowadzonych działań, pozwala nam to na stosunkowo swobodne korygowanie i sterowanie konkretnym procesem w przypadku kiedy w wynikach przeprowadzanych analiz okaże się iż efekty osiągane w danym procesie, dość znacznie odbiegają od założeń. Jest to więc bardzo pożyteczne działanie w biznesie, przede wszystkim przy dużych i skomplikowanych projektach, gdzie konieczność prowadzenia ewaluacji jest nie tylko dobrą praktyką, co wręcz obowiązkiem, który może zapewnić powodzenia danego działania.

Warto także przypomnieć, iż prowadzenie badań ewaluacyjnych, jest swego rodzaju standardem w przypadku zarządzania sektorem publicznym zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie, czyli jest to działania, z którego korzystają potęgi gospodarcze świata, a co za tym idzie, zastosowanie tego rozwiązania w przemyśle z całą pewności musi być korzystne dla firmy.

Przeprowadzanie ewaluacji.

Warto tutaj zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, iż do przeprowadzenia poprawnego badania ewaluacyjnego niezbędna będzie dość rozległa wiedza oraz umiejętność wykorzystywania odpowiednich narzędzi badawczych. Trzeba będzie także dysonować umiejętnością analitycznego myślenia, aby na bieżąco analizować wyniki poszczególnych etapów ewaluacji.

Przeprowadzanie ewaluacji.

Ewaluacja zlecona

Jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań będzie tutaj ewaluacja zlecona na zewnątrz, do specjalnej firmy zajmującej się działaniami tego rodzaju. N przykład na stronie ewaluacje.org możemy znaleźć odpowiednie informacje na temat zatrudnienia profesjonalistów do przeprowadzania naszych badań ewaluacyjnych. Będzie to co prawda stosunkowo kosztowne, niemniej jednak im lepszy poziom jakości wykonania usługi tym lepiej dla przedsiębiorcy zlecającego tego rodzaju badania.

Własny dział badawczy.

To rozwiązanie w ramach prowadzonych badań ewaluacyjnych jest zdecydowanie najlepsze, aczkolwiek zdecydowanie najbardziej kosztowne. Niemniej jednak trzeba przyznać, iż własna komórka badawcza, która będzie mogła przeprowadzać ewaluacje działań firmowych będzie tutaj bardzo pożytecznym rozwiązaniem, a okaże się również wielce pomocna w przypadku korzystania ze środków unijnych, gdzie prowadzenie ewaluacji, finansowanych działań, jest wręcz niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *