Rynek przesyłek w Polsce

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy Polska odzyskała suwerenność po kilkudziesięciu latach komunizmu, usługi pocztowe świadczyła tylko jedna firma. Poczta Polska była jedyną, która miała prawo działać na rynku pocztowym. Wpływało to w istotny sposób na jakość świadczonych usług, ponieważ państwowy monopolista nie miał z kim konkurować.

 

Doprowadziło to do wykształcenia wielu patologii – kiedy to zatrudnienie w Poczcie Polskiej znajdowały całe rodziny, przyjaciele rodziny, a jakość usług systematycznie spadała. W dobie gwałtownego wzrostu bezrobocia związanego z upadłością wielu nierentownych zakładów, każdy chciał zatrudnić się w firmie, która upaść po prostu nie mogła. Sytuacja zmieniła się wraz z otwarciem rynku pocztowego na firmy prywatne, kiedy Poczta Polska musiała zacząć konkurować z innymi podmiotami na rynku. Przesyłki kurierskie (https://twoj.inpost.pl/pl/przesylki/kurier) do odbiorców zaczęły dostarczać firmy prywatne, a robiły to oferując o wiele niższe ceny niż państwowy moloch. Oprócz tego, jakość usług świadczona przez prywatne podmioty nijak miała się do siermiężnej obsługi i czasu dostarczenia przesyłki oferowanej przez niedawnego monopolistę. Okazało się, że przesyłkę można dostarczyć w dowolny punkt na mapie Polski w ciągu 24 godzin, co było wynikiem niespotykanym w historii działalności Poczty Polskiej.

inpost9

Wiek XXI oznaczał dalsze przeobrażenia na rynku – kiedy to rozwój sieci internetowej doprowadził do powstania nowego rodzaju handlu. E-handel, bo o nim mowa, całkowicie zrewolucjonizował handel. Jedynym problemem była wciąż raczkujący rynek usług logistycznych. Na szczęście firmy, łącznie z Pocztą Polską, potrafiły dostosować się do nowych realiów, a wkrótce na rynku pojawiły się kolejne podmioty, które weszły ze świeżymi pomysłami na świadczenie usług. Przykładem spektakularnego sukcesu i nowatorskiego podejścia do logistyki jest inpost firma kurierska. Dzięki wdrożeniu przez nią pomysłu tzw. paczkomatów, każdy o dowolnej porze może odebrać swoją przesyłkę z samoobsługowego punktu odbioru przesyłek. Idea została zaczerpnięta z rynku bankomatowego, który pozwala na pobranie gotówki niezależnie od tego, czy placówka bankowa jest otwarta czy nie.

inpost10

Dzisiaj rynek logistyczny jest na tyle dojrzały – że e-handel rozwija się bez przeszkód, a serwisy kojarzące kupujących i sprzedających przeżywają renesans. Nieważne czy to przesyłka pobraniowa, czy zamawiamy towar płacąc kartą bądź przelewem, nasze zamówienie dociera do na szybko i bezproblemowo, dzięki czemu już na drugi dzień od złożenia zamówienia możemy cieszyć się nowym zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *