Specyficzne typy łożysk i zastosowanie.

Łożysko stanowi jeden ze zdecydowanie najciekawszych wynalazków ludzkości, dzięki któremu mogliśmy, jako gatunek poczynić bardzo wielki krok cywilizacyjny. Dzięki opracowaniu łożyska mogły powstać pierwsze maszyny, wozy, pojazdy a ostatecznie także samochody, które znacznie usprawniają naszą codzienną działalność. Warto więc poszerzyć nieco swoją wiedzę na temat łożysk, tym bardziej, iż obecnie mamy do czynienia z ogromną ilością ich typów i rodzajów, a co za tym idzie, trudno będzie je wszystkie spamiętać. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej specyficznym typom łożysk, takim jak chociażby łożyska stożkowe, czy też łożyska kulkowe skośne, które obecnie znajdują coraz szersze zastosowanie.

Łożyska stożkowe i ich zastosowanie.

Łożyska stożkowe składają się z pierścieni ze stożkowymi bieżniami i wałeczków o kształcie ściętego stożka. Wykonywane są z różnym kątem działania w zależności Ord serii. Są one zbliżone w działaniu do łożysk kulkowych skośnych, bowiem przeznaczone są do osiowego ustawiania wału oraz przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych. Mamy tutaj jednak do czynienia o znacznie większym zakresie niż w przypadku łożysk kulkowych skośnych. Ważną kwestią jest tutaj także to, iż łożyska stożkowe dopuszczają bardzo niewielką niewspółosiowość wału i oprawy. Obecnie dostępne są:

  • Łożyska stożkowe jednorzędowe – mogą przenosić obciążenia w jednym tylko kierunku, przez co najczęściej stosuje się jednocześnie dwa łożyska na wale
  • Łożyska stożkowe dwurzędowe
  • Łożyska stożkowe czterorzędowe

Wszystkie one przeznaczone są do przenoszenia bardzo dużych obciążeń promieniowych z jednoczesnym osiowym ustaleniem wału. Warto także podkreślić, iż łożyska stożkowe są łożyskami rozłącznymi, dzięki czemu ich montaż jest o wiele łatwiejszy.

Łożyska kulkowe skośne.

Drugim typem łożysk specjalnych są łożyska kulkowe skośne, należące do szerokiej rodziny łożysk kulkowych. W tym przypadku są one przeznaczone do przenoszenia obciążeń złożonych, promieniowych i osiowych. Występują w wersjach łożysk:

  • Jednorzędowych, mogących przenosić obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku
  • Jednorzędowych dwukierunkowych – o możliwości przenoszenia obciążeń osiowych w obydwu kierunkach
  • Dwurzędowych – o znacznie szerszym zastosowaniu i możliwości przenoszenia obciążeń złożonych.

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż łożyska kulkowe skośne będą także typem łożysk o dość szerokim zastosowaniu w łożyskowaniu wału w oprawach, wobec czego będą dość często spotykane. Oczywiście obciążenia przenoszone przez łożyska kulkowe skośne będą o wiele niższe niż w przypadku łożysk stożkowych, toteż stosowane będą w warunkach mniej wymagających o mniejszych obciążeniach do przenoszenia. Niemniej jednak w dalszym ciągu są to łożyska stosunkowo popularne we wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach, głównie zaś obrabiarkach do stali miękkiej i drewna, gdzie występujące obciążenia nie należą do najmocniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *