Trudności ze snem i sposoby ich zwalczania.

Trudności ze snem, dotykają coraz większą grupę ludzi. W zasadzie jest to ogólna, zbiorcza nazwa wielu różnych dolegliwości, które wpływają negatywnie na komfort snu. Chodzi tutaj o problemy z zasypianiem, zdrowy sen, czy też częste wybudzenia, a nawet lunatykowanie. W każdym z tych przypadków, można mówić o dolegliwościach związanych ze snem. W końcu, nasz organizm potrzebuje snu do prawidłowego funkcjonowania. W trakcie snu odpoczywamy, rozluźniają się nasze mięśnie a w mózgu zachodzą bardzo poważne procesy, związane z całym dniem. Jakiekolwiek zaburzenia snu, będą przekładać się więc na obniżenie komfortu normalnego, codziennego funkcjonowania.

Jak trudności ze snem mogą zrujnować nam życie.

Jeśli cierpimy na trudności ze snem, nasze życie będzie automatycznie tracić swój komfort. Stajemy się bardziej rozdrażnieni, podatni na choroby, zdezorientowani. Mamy trudności ze skupieniem się nawet na najprostszych obowiązkach. Dlatego też, tak ważna jest higiena snu. Podczas snu nasz mózg przepisuje informacje z pamięci krótkotrwałej, do długotrwałej. Oczywiście wstępnie musi je wyselekcjonować i uznać, które są na tyle istotne, aby je zapisać. Jeśli więc ograniczmy udział snu w naszej codzienności, będziemy mieć poważniejsze trudności z zapamiętywaniem niektórych rzeczy czy też wydarzeń.

Sen jest także potrzebny, w celu zregenerowania naszych sił witalnych. Brak odpowiedniego snu, to przede wszystkim brak wypoczynku. Samo leżenie w łóżku nie zda się na wiele. Dopiero podczas snu, zachodzą procesy regeneracyjne w naszym organizmie, bez których po prostu będziemy przemęczeni. Nasz mózg musi nieco w ciągu nocy wypocząć, aby być zdolnym do działania kolejnego dnia. Przy braku odpowiedniego wypoczynku, niestety, natychmiastowo nasz mózg przestaje prawidłowo funkcjonować. Stąd większa podatność na stres, rozdrażnienie i trudności w koncentracji.

Skąd biorą się problemy z zasypianiem i snem?

Zdecydowanie najczęściej będzie to przyczyna naszego stylu życia. Praca na zmiany może skutecznie zaburzyć rytm dnia i nocy, aczkolwiek można się do tego jakoś przyzwyczaić i w miarę normalnie funkcjonować. Duży wpływ będzie też mieć nasza codzienność. Problemy zawodowe czy też osobiste, mogą doprowadzić do nadmiernego rozmyślania, a to nigdy nie pozwala na zdrowy sen. Trudności ze snem pojawiać się też mogą w wyniku spożywania zbyt dużych ilości kofeiny (kawa, napoje energetyczne).

Jak więc walczyć o lepszy sen?

Przede wszystkim musimy postarać się wyeliminować negatywnie wpływające na nas czynniki. Ograniczyć spożycie kofeiny, szczególnie pod wieczór. Dodatkowo, warto także nie zjadać nic ciężkostrawnego przed snem. Organizm zamiast wypocząć będzie zajmować się trawieniem pokarmu i odkładaniem zapasów tłuszczu. Warto też uporać się ze swoimi wszystkimi problemami zawodowymi i osobistymi, co na pewno wpłynie bardzo korzystne na higienę snu.

Podsumowanie.

Ostatecznie można także wykorzystać odpowiednie zioła na problemy ze snem, które pozwolą nam na łatwiejsze zasypianie i bezproblemowe przesypianie nocy. Docelowo jednak, trzeba tutaj doprowadzić do sytuacji, w której nie będą nam potrzebne jakiekolwiek wspomagacze, a zdrowy sen stanie się normalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *