Tura wysokogórska trasą Haute Route

Wszyscy pasjonaci trekkingu wysokogórskiego, z całą pewnością bardzo dobrze wiedzą o trasie Haute Route i wymaganiach jakie należy spełnić aby ją przebrnąć. Jest to jedna z najtrudniejszych tras wysokogórskich, toteż w celu jej pokonania trzeba się odpowiednio przygotować i wyekwipować. Trzeba będzie także posiąść niezbędne doświadczenie wysokogórskie, alpinistyczne, tym bardziej, iż przez cała turę wysokogórską na trasie Haute Route, będziemy zmuszeni do korzystania ze specjalistycznego sprzętu, uprzęży dolnej, raków czy też czekana. Niesie to za sobą pewne wymagania, aczkolwiek przy odpowiednim podejściu, można się solidnie przygotować nawet w przeciągu pół roku.

Przygotowanie do wyprawy na Haute Route.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, iż trasa Haute Route jest na tyle wymagająca, iż jej pokonanie z marszu jest po prostu niemożliwe. Do tego wyjazdu trzeba będzie się solidnie przygotować, aby mieć pewność co do swoich sił, wytrzymałości i kondycji. Musimy także pamiętać o niezbędnym wyposażeniu na trasie, bowiem tutaj tura wysokogórska będzie przebiegać po lodowcach, a także na prawie pionowych ścianach. Wymagać to będzie od nas stosowania uprzęży i wzajemnego ubezpieczenia się linowego z pozostałymi członkami wyprawy, co z kolei przekłada się na wymagania w zakresie kondycji i siły fizycznej. Bardzo ważne będzie tutaj także przygotowanie odpowiedniej odzieży, która zagwarantuje komfort termiczny, gdyż na wysokości powyżej 3500 metrów niestety nie będziemy mieć sielankowych warunków, nawet pomimo dobrej pogody i słońca na niebie. Dobra bielizna termiczna, ciepła odzież i solidne buty wysokogórskie to podstawa, bez której nie ma co nawet marzyć o pokonaniu trasy Haute Route.

Organizacja wyjazdu.

Oczywiście wyjazd na tego typu trekking można zorganizować w stu procentach samodzielnie, niemniej jednak bez posiadania pewnego doświadczenia w tym zakresie, będzie to wyjątkowo trudne do osiągnięcia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie dołączenie do wyprawy organizowanej przez jedno z biur podróży, specjalizujących się w trekkingu wysokogórskim. W tym przypadku zaś skorzystamy przede wszystkim na tym, iż będziemy mieć do dyspozycji całą grupę, oraz doświadczonego przewodnika, co w wielu przypadkach może się okazać wręcz zbawienne. Generalnie rzecz ujmując, można tutaj powiedzieć, iż opcja skorzystania z oferty biur podróży, jest najbezpieczniejsza i polecana przede wszystkim mniej doświadczonym pasjonatom trekkingu. W takim bowiem wydaniu jest to wyjazd zdecydowanie najbardziej bezpieczny, a to już ponad połowa gwarancji, iż uda nam się pokonać trasę Haute Route i w całości i z wielką radością wrócić do domu. Niewątpliwie jest to jedna z najtrudniejszych tras, tak więc nawet wspinacze o wielkim doświadczeniu wybierają opcję zorganizowanej grupy, bowiem jest to zawsze gwarancja większego poziomu bezpieczeństwa na całej trasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *