Utwardzanie promieniowaniem UV.

Promieniowanie UV, obecnie staje się coraz bardziej wykorzystywaną technologią w wielu gałęziach przemysłu. Z najbardziej praktycznych zastosowań, wystarczy tutaj wspomnieć chociażby uzdatnianie wody pitnej i basenowej. Poza tym jednak, jest to technologia, która na co dzień zapewnia przyspieszenie wielu procesów produkcyjnych w wielu branżach. Generalnie, można powiedzieć, iż utwardzanie promieniowaniem UV, będzie dotyczyć wielu aspektów działalności człowieka.

Zdecydowanie najczęściej, wszelkiego rodzaju lampy przemysłowe i systemy UV służą do utwardzania spoin klejowych oraz powłok lakierniczych. Aczkolwiek należy także zwrócić uwagę na wykorzystywanie tego typu technologii do uszlachetniania druku, suszenia farb drukarskich, czy też do wspomnianego już uzdatniania wody oraz powietrza. Jest to więc technologia dość wszechstronna, zapewniająca w wielu zastosowaniach wzrost wydajności i jakości pracy.

Gdzie wykorzystywane jest utwardzanie promieniowaniem UV?

Warto sobie tutaj powiedzieć, w jakich obszarach zdecydowanie najczęściej zastosowanie znajduje utwardzanie promieniowaniem UV. W tym zakresie bowiem chodzi głównie o dwa obszary a są to lakiernictwo i utwardzanie spoin klejowych. Przy czym drugi aspekt znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach. Będzie to chociażby motoryzacja, elektronika, elektrotechnika, jak również produkcja sprzętu medycznego czy też optycznego. Jest to więc technologia o dość szerokim zastosowaniu. Pozwala na znaczne przyspieszenie procesu utwardzania spoiny klejowej. To z kolei przekłada się na usprawnienie całego procesu produkcyjnego i zwiększenie wydajności.

Jeśli zaś chodzi o kwestie utwardzania powłok lakierniczych, to będzie to mieć głównie miejsce w meblarstwie, stolarstwie oraz lakiernictwie samochodowym. Tutaj tak samo dzięki wdrożeniu tego typu technologii, można osiągnąć wyższą wydajność pracy.

Poza tym, stosowane obecnie lampy przemysłowe i systemy UV do utwardzania powierzchni lakierniczych oraz spoin klejowych, pozwalają nam na o wiele więcej. Możemy jednorazowo utwardzać o wiele większe powierzchnie, czy też większą liczbę elementów. Technologia ta jednak przeżywa stały rozwój, więc z całą pewnością w najbliższych latach, znowu będziemy mogli osiągnąć jeszcze więcej.

Jakość powierzchni i spoin utwardzanych promieniowaniem UV.

Jeśli chodzi o osiąganą jakość powierzchni lakierowanych oraz spoin klejowych utwardzanych promieniowaniem UV, to stoi ona na bardzo wysokim poziomie. W zasadzie jest dokładnie taka sama, a w wielu przypadkach nawet lepsza niż w przypadku naturalnego czasu schnięcia oraz utwardzania. Wynika to z faktu tego, iż przy krótszym czasie utwardzania, możemy łatwiej zadbać o stabilizację warunków tego procesu. Dzięki temu cała powierzchnia spoiny czy też powłoki lakierniczej będzie utwardzona dokładnie w takim samym zakresie. Jest to więc technologia bardzo korzystnie wpływająca na wiele aspektów produkcyjnych. Przede wszystkim zaś podnosi wydajność i gwarantuje wysoki poziom jakości realizacji robót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *