Zakup zabawek dziecięcych – praktyczne porady

Zakup zabawek – co może być prostszego? Na pierwszy rzut oka kwestia wydaje się być całkiem banalna, zabawka to tylko zabawka. Jednak, warto zdać sobie sprawę z tego, że choć niepozorna, zabawka ma bardzo duże znaczenie w kwestii rozwoju dziecka. Zabawka nie tylko daje dużo radości, ale także rozwija pamięć, uczy obserwacji otoczenia, rozwija wyobraźnie, a nawet sprawia, że dziecko łatwiej pokonuje lęki. Dlatego też, do zakupu zabawek powinniśmy podchodzić ze starannością, nie tylko ze względów finansowych, ale także rozwojowych czy kwestii bezpieczeństwa. Jak ugryźć temat, o czym warto pamiętać, gdzie i jak kupować zabawki, i czy faktycznie duża ilość zabawek jest równa dużej ilości dobrej zabawy? Na te, i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Podstawowe kwestie podczas zakupu zabawek

Najważniejszą kwestią, o której powinniśmy zawsze pamiętać jest to, aby zabawkę dostosować do wieku dziecka. Oprócz tego, że źle dopasowana zabawka nie będzie spełniać swoich funkcji i wywoływać negatywne emocje u malucha, warto jeszcze wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa zabawy danym przedmiotem. Małe noworodki często mają słaby chwyt, dlatego zabawki skierowane do tak małych dzieci nie powinny być zbyt ciężkie i trudne, dlatego na początek wystarczą zabawki typu grzechotka, najlepiej w mocnych kolorach, dzięki temu dziecko nauczy się rozróżniać różnice pomiędzy nimi. Im dziecko starsze, tym zabawki mogą być bardziej skomplikowane, natomiast warto pamiętać, że bezpieczeństwa nigdy dość, dlatego zwracajmy uwagę na to czy zabawka nie ma wystających elementów ,którymi dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę, lub takich które można łatwo złamać, i w konsekwencji połknąć. Starszym dzieciom możemy kupować klocki składające się z wielu elementów, lub zabawki na prąd, jednak zawsze warto być czujnym na wypadki, i sprawdzać czy zabawka nie ma wystających kabli, czy jest komplet śrubek itd. Warto zwracać także uwagę na samo wykonanie zabawek, często poprzez słabą jakość zabawka może stać się potencjalnie niebezpieczna, łatwiejsza do popsucia lub kanty zabawek mogą nie być dobrze zgrzane.

Gdzie kupować zabawki?

W dobie Internetu, kupowanie zabawek, nawet tych zza granicy stało się jeszcze szybsze i przyjemniejsze niż wcześniej. Kwestia tego, gdzie będziemy kupować zabawki jest otwarta, natomiast warto zwrócić uwagę na zalety kupowania w Internecie. W sklepie stacjonarnym wszystko widzimy, możemy ocenić czy dana zabawka odpowiada nam czy nie, natomiast bardzo często wiąże się to z podróżą do miasta, staniem w korkach, spędzaniem długich godzin na zakupach, a także narażanie się na marketingowe techniki, które stosują sklepy i miejsca handlowe. W Internecie, nie widzimy zabawki tak dokładnie jak w sklepie stacjonarnym, jednak możemy kupić ją bez wychodzenia w domu, zapłacić, w jaki sposób nam się podoba, kartą, przelewem lub przy odbiorze, w dodatku takie zabawki często są tańsze niż w sklepach sieciowych. Warto jednak przed zakupem czytać opinie o sklepie, i wybierać te sprawdzone, z dobrym asortymentem, jak planetapuchatka.pl i inne, dobre sklepy. Co do zakupów, warto jednak pamiętać że nie ilość a jakość ma znaczenie. Warto kupować mądrze, i przemyśleć decyzje o zakupie danej zabawki, ponieważ im mniej tym lepiej. Oczywiście, dziecko musi mieć wybór, dlatego warto kupować różnorodne zabawki, jednak ich nadmiar tylko sprzyja bałaganowi, a także frustracji dziecka z powodu zbyt wielkiego wyboru, który nie cieszy, a przytłacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *