Zastosowanie butelek plastikowych.

Zastosowanie butelek plastikowych jest obecnie bardzo wysokie. Są to najbardziej popularne opakowania, w których dystrybuuje się wszelkiego rodzaju płynne produkty spożywcze, jak również chemię gospodarczą i przemysłową. Wysoki poziom popularności opakowań plastikowych wiąże się także z generowaniem dużych ilości odpadów, a te, niestety nie zawsze trafiają do recyklingu, mimo iż idealnie się do tego nadają. Poza tym trzeba też podkreślić, iż butelki plastikowe oraz inne opakowania charakteryzują się licznymi korzyściami. Dlatego też zastosowanie butelek plastikowych stoi obecnie na tak wysokim poziomie. Przyjrzyjmy się wobec tego wszystkim, korzystnym aspektom zastosowania opakowań z tworzyw sztucznych.

Dlaczego zastosowanie butelek plastikowych jest tak wysokie?

Wynika to głównie z faktu tego, iż opakowania plastikowe zapewniają nam dobre warunki. Zastosowanie butelek plastikowych do transportu płynnych produktów spożywczych, gwarantuje nam o wiele lepsze możliwości, niż w przypadku zastosowania klasycznych opakowań szklanych bądź też innych. Do najważniejszych korzyści zastosowania opakowań z tworzywa sztucznego, będziemy zaliczać następujące kwestie:

  • Prosta i szybka produkcja – butelki i inne opakowania z tworzywa sztucznego wytwarza się bardzo sprawnie i wydajnie. Dzięki temu też, koszty produkcji należą do stosunkowo niskich.
  • Niskie koszty produkcji – które także przekładają się na bardzo szerokie zastosowanie butelek plastikowych.
  • Odporność na uszkodzenia – w przypadku jakichkolwiek problemów transportowych, opakowania plastikowe, zapewniają bezpieczeństwo znajdującym się wewnątrz produktom.
  • Niska waga własna – są to zdecydowanie najlżejsze opakowania z wszystkich, obecnie dostępnych. Dzięki temu, przy wykorzystaniu takich samych środków transportu, możliwe jest transportowanie większej ilości właściwego produktu, niż w przypadku innego rodzaju opakowań.
  • Możliwość odzysku materiału ze zużytych opakowań – czyli po prostu recykling. Zużyte opakowania plastikowe, możemy bezproblemowo, dowolną ilość razu poddawać procesowi recyklingu. Dzięki temu, powstają opakowania produktów z PCR, czyli z plastiku post-konsumenckiego, pochodzącego w pełni z odzysku.

Mamy tutaj więc do czynienia z wyraźnymi korzyściami płynącymi z zastosowania opakowań plastikowych. To właśnie dzięki tym korzyściom, zastosowanie butelek plastikowych jest na chwilę obecną tak duże.

Recykling opakowań plastikowych.

Tak jak już powiedzieliśmy wcześniej, opakowania z tworzywa sztucznego, mogą być poddawane procesowi recyklingu praktycznie bez końca. Mamy tutaj jednakże jedno obostrzenie. Mianowicie chodzi o to, iż butelki i inne opakowania wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, nie mogą być stosowane w przypadku produktów spożywczych. W tych przypadkach, koniecznie trzeba zastosować nowo wyprodukowane tworzywo, które będzie charakteryzować się wysokim poziomem czystości.

Podsumowanie.

Jednym słowem, zastosowanie butelek plastikowych jest bardzo wysokie, i wszystko wskazuje na to, iż w najbliższym czasie, ten stan rzeczy będzie się jedynie umacniać. Liczne zalety zastosowania tego typu opakowań przyczyniają się też do stałego wzrostu ich wykorzystania. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości powstaną technologię, umożliwiające precyzyjne oczyszczanie plastiku w procesie recyklingu. To bowiem, pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć udział opakowań z odzysku w ogólnym rynku opakowań z plastiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *