Zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Technologie klejenia stale przechodzą intensywny rozwój. Głównie jest on ukierunkowany na poprawę jakości parametrów spoiny, oraz skrócenie czasu pełnego utwardzenia kleju. Obecnie najlepszą i zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną technologią klejenia jest ta, w której klej utwardza się promieniowaniem UV. Jest to technologia bardzo szybka i oferująca znakomite wręcz parametry spoiny. Oczywiście nie jest to technologia możliwa do zastosowania w każdych warunkach. Sprawdza się w specyficznych przypadkach, toteż wykorzystywana jest w pewnych specyficznych branżach. Warto sobie powiedzieć o niej nieco więcej, aby mieć podstawową przynajmniej wiedzę w tym zakresie.

Zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Jeśli chodzi o ich zastosowanie, to będą one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istotne jest szybkie utwardzanie spoiny, oraz relatywnie niski koszt jej wykonania. Tego typu klejenie wykorzystywane jest na przykład w przemyśle optycznym, gdzie idealnie sprawdza się na przykład do klejenia soczewek w lunetach, lornetkach czy też okularach. Bardzo często można się zetknąć z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV także w branży elektronicznej, elektrotechnicznej, czy też nawet w motoryzacji. Czasami wykorzystywana jest także w produkcji sprzętu medycznego. Generalnie, wystarczą tutaj odpowiednie przemysłowe lampy i systemy UV aby możliwe było wdrożenie technologii w danej branży. Pod warunkiem, iż spoina wykonywana tą technologią będzie spełniać wszystkie wymagania w danej produkcji. W większości jednak przypadków, kiedy potrzeba precyzyjnego klejenia, spoiny utwardzane promieniowaniem UV będą idealnie się nadawać. W pozostałych zaś przypadkach, zawsze pod ręką mamy jeszcze mnóstwo innych rozwiązań technologicznych.

Proces klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV.

Oczywiście warto także przyjrzeć się kwestii tego, jak wygląda przebieg klejenia w tym przypadku. W zasadzie można nawet powiedzieć, iż technologia klejenia w tym przypadku znacznie nie odróżnia się od innych technologii z zastosowaniem innych klejów. Tak samo jak wszędzie, powierzchni klejone muszą być czyste i odtłuszczone oraz pozbawione wszelkich zadziorów i nierówności. Klej należy równomiernie rozprowadzić cienką warstwą na klejonych płaszczyznach, a następnie klejone przedmioty ze sobą połączyć. Tutaj jednak mamy pewną różnicę w stosunku do innych technologii. Zanim promiennik UV dla przemysłu utwardzi naszą spoinę, mamy aż do 60 minut czasu na dowolne manipulowanie klejonymi elementami. Potem zachodzi już konieczność utwardzenia spoiny. Samo utwardzanie, w przypadku małych spoin może trwać zaledwie 10 sekund. Przy większych spoinach czas ten będzie się oczywiście wydłużać. Generalnie jednak trzeba przyznać, iż utwardzanie spoin promieniowaniem UV jest bardzo szybkim procesem. Dlatego też, cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem w wielu branżach przemysłu produkcyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *